Satır Bıçak

Satır bıçak

Kendi mutfağınızda kendi şefiniz olmak istiyorsanız, mutfağınızda bir köşede bulunması gereken bir takım elzem mutfak gereçleri var. Bu mutfak gereçlerinin başında tabii ki her bir gıdaya özel olarak üretilen bıçaklar gelir. Özellikle etin bol piştiği bir mutfağın olmazsa olmaz bıçağı ise satırdır.

Satır Bıçak Nedir, Ne İçin Kullanılır?

Satırların karşımıza en sık çıktığı lokasyon kasaplardır; bunun doğal olarak geçerli bir sebebi var. Standart bir satır bıçağı, en yumuşak etten en sert kemiğe ve kıkırdağa kadar tüm et ürünlerini kolaylıkla kesmeye, ayırmaya ve parçalamaya yarar.

Kalın bir bıçak sapına ve dikdörtgen şeklinde bir bıçak ağzına sahip olan satırlar, her iki parça arasında mükemmel bir denge sağlayan bir tasarımdan oluşur, böylece et ve kemik kesen kişi hiçbir fiziksel baskı ya da yorgunluk hissetmez.

Kaliteli bir satır kullandığınız takdirde tek bir hamle ile pek çok farklı türden kemikleri parçalamak mümkün.

Çoğu satırın aynı zamanda bıçak ağzının üst köşesinde orta büyüklükte bir delik bulunur. Bu delik, satırı güvenli bir şekilde asmanızı sağlamakla birlikte onu asılı olduğu yerden almak istediğiniz zaman keskin olan ağzı ile temas etmenizi önler.

sogan-satiri-satr-srbsa

Satır Kullanırken Nelere Dikkat Etmeli?

Satır kullanımında dikkat edilmesi gereken noktalardan bahsederken konuyu mutlaka güvenlik ile açmak gerekir. Satırlar, diğer tüm bıçak çeşitleri ile kıyaslandığında en risklileri olarak karşımıza çıkar.

Kalın ağzı, ağırlığı ve keskinliği ile parçalama konusunda usta olan satırı kullanırken her zamankinden kat be kat daha dikkatli olmak gerekir. Bununla birlikte daha önce satır ile tanışmamış ve satır kullanmamış birinin bu bıçak türünden uzak durması tercih sebebidir.

Yalnızca mutfakta tecrübeli ve profesyonel kişilerin satır kullanması uygun görülmeli, evde bulundurulan satır ise çocukların ulaşamayacağı bir yerde tutulmalıdır. Ağır yapısı sebebi ile dilimlediğiniz ete ya da kemiğe kendiliğinden bir baskı oluşturacak olan satırı kullanırken, ete uyguladığınız baskının önemi büyüktür.

Eğer gerektiğinden fazla baskı ve ağırlık uygularsanız kesmek istediğiniz kemiğin parçalanmasına ve ziyan olmasına sebebiyet verebilirsiniz. Satır kullanırken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan bir diğeri, kendisini kemiğe paralel tutarak yatay hareketlerle kesme işlemini gerçekleştirmenizdir.

Satırlarn bilenmesi de önemlidir; sert ve katı gıda kestikleri için kolaylıkla körelebilen satırlar, düzenli ve sık aralıklarla bıçak bileyicileri yardımıyla bilenerek yeniden keskinleştirilmelidir. Tabii ki evinizde ya da restoranınızda kullandığınız satırın Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı tarafından onaylı olmasına, çevreye zarar teşkil etmemesine ve sağlığa zararlı madde içermemesine de dikkat etmeniz gerekir.

tavuk-satiri-satr-sürbisa-satır

Satır Çeşitleri & Fiyatları Neler?

Çoğu satırın en, boy ve uzunluk ölçüleri aşağı yukarı aynı olurken endüstriyel amaçlı kullanılan satırların ebatları genellikle daha büyük olmaktadır. Amatör olarak mutfağınızda satır kullanmayı planlıyorsanız ev-tipi mini satır çeşitlerinden tercih edebilirsiniz.

Bulaşık makinesinde de güvenle yıkanabilen bu ürünler, esnek, hafif ve dayanıklı yapıları ile ev kullanımına fazlasıyla uygundur. Paslanmaz çelikten üretilen ve metal sapa sahip olan satırlar, özellikle profesyonel kullanım için sıklıkla tercih edilen ürünlerin arasında yer alır. 

Satır fiyatları ise genellikle bıçağın kullanılacağı alana göre değişkenlik göstermektedir.

Profesyonel şefler tarafından kullanılan satırların fiyatları genellikle yüksek olurken amatör mutfaklarda gerekli olan satırlar oldukça uygun fiyat aralıklarında piyasada bulunabilmektedir. İhtiyacınız ister amatör, ister profesyonel olsun; birbirinden kaliteli ve çeşitli satır modelleri burada beğeninize sunuluyor.

 Pirge, Penguen, Victorinox ve Sürbisa gibi ünlü bıçak üreticilerinin satırları burada.

Not: Bıçak ölçüleri sap hariç olarak nitelendirilmiştir.

  • TEMİZLEME / GARANTİ
    Bıçağınızı her kullanımdan sonra ılık sabunlu su ile yıkamanızı ve kuru bir havlu ile kurulamanızı tavsiye ediyoruz ÇÜNKÜ; Bir çok yiyecek asit içerir. Bıçağınızın üzerinde kalan yiyecek parçaları bıçağınızı aşındırır ve aşınan bıçağın paslanması mümkündür. Sürbısa bıçakları en yüksek kalite standartlarını yakalamak üzere ustaca tasarlanmıştır.
  • Sürbısa tarafınca önerilen bakımları ihmal edilmediği sürece, yapım aşamasındaki ve malzemeden kaynaklanan hatalara karşı hayat boyu garanti verir. Bıçakların fonksiyon dışı kullanılması sonucu oluşan sorunlara karşı garanti söz konusu değildir.

Garanti Bilgisi

ilginizi çekebilecek hotra sayfası

Yorum yapın

Item added to cart.
0 items - 0.00