Bıçaklar Tarihi

Bıçak, insan tarıfandan yaratılmıs en önemli araçlardan biri. Kökenleri pratik olarak başlangıçta bulunur, en az iki buçuk milyon yıl önce ilkel insanlarda hayvanları avlamak, onları yiyebilmek veya onları diğer insanlara karşı savunmak için uyandırmak için bir yol bulmak zorunda kalan ilkel erkeklerde.

 İlk Bıçaklar

Profillerinden birinde iyi bilenmiş, belli bir sivri şekli olan bir taş ilk bıçak olurdu.

Basit bir şey, görünüşte, basit bir küfelik gibi. 

Bunlardan birincisi kaydedildi, ancak satın aldıkları kullanımlar için özel olarak imal edilmiş mutfak eşyaları olacağını belirten bilimsel kanıtlar yetersiz olsa da, iki buçuk milyon yaşında

Henüz çözülmemiş büyük sorular olmasına ragmen

Üst Paleolitik’in son aşamaları ve Homo habilis’e olası bir atıfta bulunmasından da bahsedecegiz.
Kuşkusuz kendi aletlerini yapmaya başlayan ilk tür neydi ve hiç şüphesiz, ürettikleri aletler yapıldıysa, gerçekten, farkında olmak ve onlara verilen amaç ile.

Ancak, ilk daha çağdaş bıçaklardan bahsedersek, onları bir şekilde, daha az ilkel olarak adlandırmak için, duracak bir nokta bulamadan zaman çizelgesinde önemli ölçüde ilerlemeliyiz. Mağaralara nazaran daha gelişmiş olanları geçeceğiz, süslemeyi bile gösterecek olan bazı kaya kristallerinden göreceğiz ve muhtemelen neolitik olanın sonunda ilk bakışta ilk madeni olanları bulacağız.

Klasik antik çağda ve Orta Çağda bıçak

Antik Çağ’ın Greko-Romen döneminde, bıçaklar ve kesme silahları dikkat çekici bir incelik kazanmıştır. Tek kenarlı, normalde kamburlaşmış yapraklar, asil malzemelerden yapılmış kulplar ve genellikle süslü süslemeler.

Örneğin, bu açıklamaya cevap veren kopis, et kesmek, hayvanları kesmek için bir araç, hatta bir silah gibi üniteyi kazanmış, ayrıca hofit gibi kılıçları açarak, xifos olarak da adlandırılmıştır.

Öte yandan Romalılar da aleti geliştirdiler ve bu nedenle örneğin çeşitli kazılarda mevcut bıçakların atalarının ne olacağını buldular. Ve bu zamana kadar masaya bu şekilde kullanılmamışlar.

Orta çağlarda, nihayet, en modern anlayışı ile bıçak görünür.

Bir masadaki temel araçlar, en temel çatal bıçak takımı, doğrudan ellerimizi kullanmadan yememize olanak sağlayan triumvirate ne olacağına ulaşan ilk üyedir:  önce bıçağın kendisi, sonradan kaşık ve sonra da çatal.

Neredeyse Batı’daki herhangi bir gastronomik hazırlığa eşlik eden esaslar onlar olacak.

Ancak, gastronomi ile ilgisi olmayan başka amaçlar için verilen kullanım, yuvarlak uçlu bıçakların üretilmeye başlamasına ve ardından çeşitli ülkelerde belirli kısıtlamalara maruz kalmasına neden olmuştur.

Mesela İspanya’da Bourbon Kralı Philip V döneminde, hançer ve bıçak kullanımı yasaklandı, üretim durduruldu ve fabrikaları işe yaramaz hale getirdi. Carlos III, ayrım gözetmeyen kullanımı için dikkate değer hapis cezaları uyguladı ve İspanya dışında, “Sun King” Fransa’sında, XVII’nin ortasında, kamuya açık yollarda olması yasaklandı.

Bugünün yol Bıçağı

En büyük patlama anının gerçekleştiği zaman, çelikten yapılan ilk aletler ile aşağı yukarı olur.

Üretim tekniği daha da artacaktır, daha kaliteli olacaktı ve sanayileşmenin gelmesi ile 19. yüzyıl bıçağın kendine özgü “altın çağı” idi.

Bildiğimiz gibi bıçaklar ortaya çıktı, bıçakları en çok günlük kıyafetlerin bir parçası olarak kabul eden yasakları kaldırdı, dışarıya çıkacak başka bir unsur, belirli amaçlar ve çeşitli Avrupa şehirleri için birçok versiyon oluşturuldu. Üretiminde uzmanlaşmışlar.

Modern Bıçaklar

Yirminci ve yirmi birinci yüzyılın, endüstrideki büyük ilerlemeler ve seramik gibi yeni malzemeler, daha çok sayıda bıçak türünün ortaya çıkmasına ve çok yüksek bir kaliteye yol açtı.

Şu anda, mutfakta kullanım amaçlı bıçaklardan, çok yönlülüğe sahip, deniz ürünleri, et, ekmek, jambon, peynir, sebzeler, kemiğe veya hatta açık istiridye kesmek gibi belirli amaçlara yönelik bıçaklar bulmak mümkündür. Ayrıca profesyonel kullanım için bıçaklar.  Ayrıca askeri bıçaklar veya av bıçakları gibi profesyonel bıçaklar.

Ayrıca bazıları dünya çapında tanınan çok sayıda üretici var.

Ve sadece ikincisi, eğer bizimle kalırsanız, aşağıdaki yayınlarda gözden geçireceğiz olanlardır.

En eski çağlara girmiş ve günümüzde vazgeçilmez olmaya devam eden yaşam ve gastronomide temel bir araç.

Güvenilir bıçak dükkanınız

OrijinalBicaklar.com

Deja un comentario

Artículo añadido al carrito.
0 artículos - 0.00