Bıçak ya da usturayı keskinleştir

Bir bıçağın veya tıraş makinesinin işlevini doğru yapması için keskin olmaları önemlidir. Bir bıçağı keskinleştirmek pratik bir meseledir. Bazı çelik türlerinin diğerlerinden daha kolay keskinleştirilebildiğini söylüyorlar, daha az veya daha az basit kalemtraş türü var, ancak ideal elemanlarınızı bulduğunuzda bıçağınızı veya usturayı keskinleştirmek basit bir görev olacaktır.

Neden bir bıçak keskinleştirmek zorundayım?

İlk sebep çok basittir, doğru iş için doğru araca sahip olmak gerekir. Kenarı olmayan bir bıçak, çekiçsiz bir çekiç kullanmak gibidir. İşini doğru yapmıyor ve işe yaramaz.
İkinci sebep güvenlik içindir. Kenarsız bir bıçak, uygun bakımı olan keskin bir bıçak kullanmaktan çok daha tehlikelidir. Bu, gerekenden daha büyük bir gücün kullanılmasını içerir ve olası bir kazanın nedenidir.

PAYLAŞIM ÇEŞİTLERİ

Bıçak bileme taşları

Genellikle en yetenekli insanlar tarafından kullanılır ve teorik olarak daha yüksek kalitede bileme sağlar. Taşı oluşturan tahıla göre farklı aşınma derecelerine sahiptirler. Kesme kenarını oluşturmak için en kalın tahıl kullanılacak ve kesme kenarımızdaki en hassas ayarları yapmak için en ince tahıl kullanılacaktır.

Bir taşla bıçağınızı nasıl keskinleştirirsiniz?

• Taş yüzeyini az miktarda su veya yağ ile ıslatmamız gereken ilk şey, bileme taşını nemlendirir.
• Daha sonra bize en uygun açıyı seçtikten sonra, bıçağı tüm taş boyunca sabit bir basınçla kaydırıyoruz.
• Yaprağın diğer tarafıyla aynı işlemi yapın, aynı geçişleri yapın ve aynı açı ve basıncı sürekli koruyun. Bu şekilde, kenar her iki tarafta da muntazam olacaktır.

Masat

Masatlar, bir mutfak bıçağının kenarını keskinleştirmek ve mükemmelleştirmek için en iyi seçenektir, ancak bunları doğru kullanmak için belirli adımları izlemeniz gerekir:

Masat ile bir bıçak keskinleştirmek için nasıl

• Masat’yı hafifçe yukarı, hiçbir zaman aşağı doğru yatırmayın.
• Keskinleştireceğiniz bıçağın yaklaşık 20 ° ‘lik bir eğimi olmalı ve kenarı daima dışarıya bakacak, asla size dönük olmayacaktır.
• Bıçak ve masat kollarına katılın ve uçları birleştirilinceye kadar bıçağı karanın üzerine kaydırın. Yukarıda ve aşağıda yapacağız. Yaprağın her iki yanındaki 20º açısına saygı duymayı unutmayın.

Cep bileme makineleri

Kalite keskinliğini kaybetmeden mümkün olduğunca az yer kaplayacak şekilde tasarlanmıştır. Montaj bıçaklarını hızlı şekilde keskinleştirmek için çok kullanışlıdır. Genellikle, biri sivriltmek için diğeri de kenarı rötuşlamak için başka bir seramik parçası olmak üzere iki oluk vardır. Çoğu, tırtıklı bıçakları keskinleştirmek için bir alet içerir.

Elektrikli bıçak bileme

Bu tip bileme makineleri elektrik veya bataryalarla otomatik olarak çalışır. Çokça kullanılan bıçakların bilenmesi için idealdirler.

Elektrikli bıçak bileme makineleri genellikle kullanımı kolaydır. Ancak manuel bileme cihazlarıyla aynı seviyede kontrol sunmuyorlar. En uygun şekilde bıçağı sokmak için çeşitli yuvaları vardır. Kalemtraşının içinde, kenarımızı şekillendiren dönen motorlu bir tekerlek bulunur.

Hangi açıyı kullanmalıyım?

Bıçak veya ustura keskinleştirilirken kullanılan açı esastır. Bileme işlemi sırasında daima aynı açıyı korumak önemlidir. Açı arttıkça, kesici kenarın sağlamlığı artar. Açı ne kadar küçükse, o kadar iyi kesme gücüne sahibiz. Lansky’nin kontrollü açılı bileme sistemi, bize en uygun açıyı otomatik olarak seçmemizi sağlar:

17º Açı: Çok keskin ama çok hassas bir kenar gerektiğinde kullanılmalıdır. Bu açı, jilet, neşter ve benzeri aletler için idealdir.

20º Açı: En sık kullanılan açıdır, özellikle mutfak bıçaklarında ve fileto bıçaklarında büyük avantaj sağlar.

25º Açı: Güçlü bir kenara ihtiyacı olan yapraklar için önerilen açıdır. Av bıçakları ve çalı bıçakları için ideal kenardır.

30º Açı: Karton, tahta veya halı gibi ağır malzemeleri kesen bıçaklar ve bıçaklar için mükemmel açıdır. Kurtarma ve kurtarma bıçakları için en uygun kenardır.

Keskinleştirmeyi öğrenmeniz için bazı ipuçları verdiği Bob Kramer’in bir videosunu size bırakıyoruz

Deja un comentario

Artículo añadido al carrito.
0 artículos - 0.00