Bu sayfada, bıçaklar çeşitleri ve kategorilere göre ayrılmış, dünyadaki en iyi bıçaklar üreticilerinin ürünleri hakkında faydalı bilgiler bulacaksınız.

Tüm Kategoriler

Bu sayfada ayrıca bıçaklar hakkında birçok yararlı bilgi bulabilirsiniz.

Bıçaklar çeşitleri :

En başından itibaren, en modern üretim ekipmanı ve bunların üretiminde en titiz kontrol ile en uygun malzemeleri kullanarak, en yüksek kalitede bıçak üretimi yapmak temel hedef olmuştur.
 
Geyik boynuzu, boğa boynuzu, keçi boynuzu, inek kemiği, geyik gibi bıçakları yapmak için çeşitli malzemeler kullanılır.
 
Kullanılan tüm malzemeler doğal kökenlidir, bu nedenle birçok durumda birkaç ay süren bir işlem olan istenen özelliklerin benimsenmesi için atadan tekniklerle bir hazırlık işlemine tabi tutulmaları gerekir.
 
Bu bıçakların bazıları İspanyol, Alman, Hollanda, Endonezya ve Estonya Ordusu’nun yanı sıra İspanyol ve Fransız Polisinde ve UN ve UNESCO gibi Resmi Kuruluşlarda resmi.
Yeni yaratımların iyi bir avuç ve ustalık tecrübesi, malzemelerin asalet ve en son teknoloji arasında daha kesin bir uyum ile, hem ulusal hem de uluslararası profesyonellerin ve pazarların kendisini son zamanlarda vermiş olduğu gelişen pozisyonunu güçlendirmesi amaçlanmıştır.
 
Bu bıçaklar, en uzmanı ve koleksiyoncuyu memnun etmek için yaratılmıştır, çünkü gördüğünüz gibi teknik mükemmellik, estetik ve bitiş açısından mükemmel bir üstur.
 
Bu bölümde aşağıdaki gibi farklı bıçak tiplerini görebilirsiniz: bowie bıçakları, savaş bıçakları, sağkalım bıçakları, montaj bıçakları, sınırlı seri bıçaklar, açık artırma bıçakları, bayonera bıçakları.  Deri bıçakları, katlanır bıçakları, deri bıçakları, atma bıçakları submanirinizm bıçakları, kanguru bıçakları, kanarya bıçakları, bıçakları, minyatür bıçakları, şef bıçakları, kasap bıçakları ve ev bıçaklarının yanı sıra, örtü, çıta taşı gibi hepsi için farklı aksesuarlar
Bıçaklar çeşitleri:

Burada farklı tipte bıçak örneklerini görebilirsiniz.

Sol baştan sayacak olursak;

Şef/Aşçı bıçağı:

1- Bıçakların şefi, şeflerin bıçağı.

Çok amaçlı bir alet ama özellikle kesme, doğrama, dilimleme, küçük parçalara ayırma gibi işlerde üzerine yok. İyi bir şef bıçağı fiyat skalasının pahalı tarafında olur derler.

Tüm bıçak türleri için geçerli olsa da özellikle şef bıçaklarında tercih edilen bir özellik, bıçak kısmının sapın içerisini de tamamen kaplamasıdır. Eğer bıçak sapın başladığı yerden sapa ekli/yapıştırılmış olursa, zamanla o noktadan sallanabilir ve hatta kopabilir çünkü. 


2-Sebze bıçağı:

İşte Türk annesinin ihtiyaç duyduğu yegane bıçak! İngilizce’de “utility” yani faydalı/çok amaçlı bıçak denmesinin sebebi, şef bıçağından daha küçük olduğundan dolayı kesme ve doğrama haricinde soyma işlemi için de uygun olması.

Şef bıçağıyle soyma bıçağı arasında bir büyüklükte denebilir.


3-Oyma (Carving) bıçağı:

Kullandığım resimde neden adına “kitchen” yani mutfak bıçağı denmiş anlamadım, sanki diğerleri başka bir yerde kullanılan bıçaklar! Şeklen ve boyut olarak “carving” bıçağı ile uyuştuğundan ben bu ismi tercih ettim.

Ama burada da bir problem var:

Carving bıçağı Türkçe’ye oyma bıçağı olarak çevrilmiş birçok yerde. Ancak bıçağın işlevi herhangi bir şeyi “oymak” değil; malzemeleri özellikle de pişmiş eti irice bir şekilde doğramak/kesmek için kullanılıyor. Hatta bunların daha ufak boyutta olanları “steak knife” yani et bıçağı olarak geçiyor.

İkinci Bölüm


4-Santoku Japon şef bıçağı:

Her ne kadar Uzakdoğu mutfağına özgü gibi görünse de şef bıçağına alternatif olarak çok amaçlı kullanılabilen Santoku, özellikle aşçılıkta acemi olanlara tavsiye ediliyor, çünkü bıçağı daha hafif, ince ve keskin.

Bu da mutfak kazalarındaki ağır yaralanma riskini azaltıyor. Santoku bıçağının üzerinde bulunan oluklar ise, küçük parçaların kesim esnasında bıçağa yapışıp kalmasını engelliyor.


5-Soyma bıçağı:

Bizdeki meyve bıçaklarına benzeyen soyma bıçağı, özellikle şef bıçaklarının boyutlarından dolayı kullanışsız kaldığı ince işlerde yardıma koşuyor.

Meyve-sebzenin kabuklarını soymak, meyvelerin çekirdeklerini çıkarmak, patatesteki yaraları temizlemek, baharatları ince ince kesmek gibi…


6-Dilimleme bıçağı:

Oyma bıçağının daha ince bir metalden yapılmış, daha keskin ve daha uzun hali diyebileceğimiz dilimleme bıçağı özellikle rosto gibi pişmiş etlerin kesilmesi için kullanılıyor.


7-Fileto bıçağı:

İnce ve esnek bir yapısı olan fileto bıçakları çiğ etleri ve balıkları kesmek, yağ veya deri gibi parçaları düzgün bir şekilde etten ayırmak için uygun.


8-Satır:

Eti kemiği ile kesebilme olanağı sağlayan bir bıçak


9-Ekmek bıçağı:

Ülkemizde lazerli olarak tabir edilen tırtıklı yapıya sahip bu bıçağın, ekmek, kek, pandispanya veya sandviç gibi, keserken ezilip dağılabilecek unlu mamüllerde nasıl işe yaradığını kullanmayan bilemez!

 

Resim galerimizin küçük bir örneği

Daha fazla fotoğraf görmek için buraya tıklayın:

Artículo añadido al carrito.
0 artículos - 0.00